Propozycje zajęć i zabaw Skrzaciki

Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym wyjątkowym dniu🙂🌞😍❤🤩🤸‍♂️🤸‍♀️🎊🎉
Uśmiech dziecka jest bezcenny!❤ Dzisiaj jest Dzień Dziecka, więc życzę wszystkim „Skrzacikom” dużo radości, uśmiechu, ale przede wszystkim cudownego dzieciństwa i mnóstwo zabawy!❤😍❤🎉🎊🎁🎈

Propozycja dla dzieci na dzisiaj to zabawy przez cały dzień!!!!!!!!!!!!!😘 niech Skrzaciki robią w tym dniu to co lubią najbardziej, a ja życzę jeszcze raz weselej zabawy😍😘🎈🎉🍭🍡🍦🍧🍨🧁🍬🍰🎂🍩

W tym tygodniu będziemy realizować temat „Niby tacy sami, a jednak inni” zachęcam państwa do przeczytania waszym kochanym dzieciom opowiadania: A. Widzowska „Język migowy” i do wspólnej rozmowy na temat treści opowiadania🙂 Tekst i ilustracje przesyłam poniżej.

 

”Język migowy” Od samego rana Ada przygotowywała się na spotkanie z nową koleżanką, Kasią. Okazało się, że tata Kasi jest bardzo zdolnym architektem i będzie pracował w tym samym biurze co tata Ady i Olka. Obie rodziny umówiły się w małej kawiarence w galerii, tuż obok bawialni dla dzieci. Ada bardzo lubiła poznawać nowe osoby i rozmawiać z nimi o tym, w co lubią się bawić. Tym razem Ada była szczególnie przejęta spotkaniem, bo dowiedziała się od rodziców, że Kasia nie słyszy. – Na żadne ucho? – dopytywała się Ada. – Ani troszeczkę? – Ani troszeczkę. – To jak my się będziemy bawić? – Jestem pewna, że znajdziecie na to sposób – uśmiechnęła się mama. Ada próbowała zatykać sobie uszy i prosiła Olka, żeby coś do niej mówił. – Mam fajną siostrę – powiedział Olek. – Co mówisz? – spytała Ada. – Moja siostra jest najlepszą siostrą na świecie! – Ecie-pecie? Nic nie rozumiem… Tej Kasi musi być bardzo trudno – stwierdziła Ada. W galerii panował gwar. Z głośników płynęła muzyka, w bawialni słychać było piski i śmiech rozbawionych dzieci. Obie rodziny przywitały się słowami „dzień dobry” i podały sobie ręce. Ada stanęła naprzeciwko Kasi i nie wiedziała, czy ma coś powiedzieć, czy nie. Przecież Kasia i tak nie usłyszy. Jednak dziewczynka uśmiechnęła się i rękami zrobiła przyjazny gest. Ada zrozumiała, że to jest powitanie, i odpowiedziała takim samym gestem. Potem Kasia wskazała bawialnię i dziewczynki pobiegły razem na zjeżdżalnię. Po chwili radośnie nurkowały w basenie z kolorowymi piłeczkami. Kasia układała z rąk różne znaki, a Ada próbowała odgadnąć ich znaczenie. Gdy chciała zająć się rysowaniem i kolorowaniem, Ada od razu zrozumiała, o co chodzi. Wspólnie narysowały słonia z wielkimi uszami, a na tych uszach namalowały wszystko, co symbolizuje dźwięki: ptaki, trąbkę, gitarę, śpiewającą panią, a nawet samolot odrzutowy. Potem bawiły się w teatrzyk dłoni i okazało się, że palcami można pokazać wiele rzeczy. Czasami Ada się myliła i nie potrafiła czegoś zrozumieć, ale to było bardzo zabawne. Jak wiele można powiedzieć, nie używając słów! Wieczorem Ada wciąż rozmyślała o Kasi i o tym, jak wspaniale się z nią bawiła. Tata powiedział córeczce, że osoby niesłyszące porozumiewają się językiem migowym. – Czy ja też mogę się nauczyć tego języka? – zapytała Ada. – Oczywiście. A teraz zgadnij, co chcę ci przekazać – tata przytulił Adę i pocałował ją w czoło. – Dobranoc i kocham cię! – zawołała Ada i odpowiedziała tym samym gestem. – Zrozumiałeś, tatusiu? Tata uśmiechnął się i pokiwał głową. Miłość nie potrzebuje słów.

Proponowane pytania do opowiadania:

-Jak nazywa się język, którym porozumiewa się Kasia?

-Jakbyś się czuł/ła gdybyś nie słyszał/ła tego, co ktoś do ciebie mówi?

– Spróbuj, jak Ada, zatkać uszy i sprawdzić, czy rozumiesz, co mówię do ciebie?

(Ilustracje do opowiadania znajdują się w książce na stronie 74-75)

 

 

Zachęcam w wolnej chwili do odsłuchania piosenki „Jesteśmy dziećmi”

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0QH__sq4TbZk-8qcPXfrTPohO7lYFQw4RCcRx895Yx1dhud7R0IaAvVSw

 

Proponowane karty pracy na ten tydzień to: dzieci czteroletnie czerwona książka str. 56, 57. Dzieci trzyletnie żółta książka str. 18.

W wolnej chwili zapraszam do obejrzenia filmu „My dzieci świata”

https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1Z1hNwf_gY1cSf2WE4WipdKcqhX_2da46SE1X2yzNXddWF3rRsrYB4ijY

Zachęcam do wykonania pracy plastycznej „To ja” – dzieci mogą narysować sobie i pomalować farbami lub kredkami.🙂

Bardzo zachęcam do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, a na deszczowe dni proponuję zabawę ruchową przy muzyce

https://www.youtube.com/watch?v=RyrEYiGKCxc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1Gx4kTvbkFq180kBIlQmaj6BCiBRoCE5-vN5aiThWo4okbyS3gnx9cZnA

Życzę państwu miłego tygodnia🙂 W razie pytań proszę dzwonić na numer telefonu 663583175 lub proszę o kontakt mailowy: dorotasynowiec5@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie🙂