Aktualności

W maju 2023 r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny „Ciekawe miejsca w Gminie Rzezawa”. Organizatorem konkursu był Wójt Gminy Rzezawa Pan Mariusz Palej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dąbrówce – Oddziały Przedszkolne w Bratucicach z okazji 50-lecia powstania Gminy Rzezawa. Do udziału zaproszono wszystkie dzieci z przedszkoli w Gminie Rzezawa.
Głównymi celami konkursu było: ukazanie ciekawych miejsc znajdujących się w gminie, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych, motywowanie do odkrywania nowych miejsc i promowanie twórczości dzieci.

Na konkurs wpłynęło 17 prac wykonanych różnymi technikami, przedstawiające m.in.: pomnik przyrody – Dąb Onufry, boisko i plac zabaw w Rzezawie, Hubertówka w Bratucicach, Ranczo nad Stawem, Bella Koza w Buczkowie, Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, hotel Kasztel, „Ryneczek” w Rzezawie, Sanktuarium Maryjne w Okulicach oraz piękne tereny zielone gdzie można aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas. Wszystkie dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i zasługują na pochwałę i uznanie.

Prace oceniała specjalnie powołana komisja w składzie: pani Jadwiga Trzaska – nauczycielka plastyki, pani Aneta Kułak – psycholog i ks. Mateusz Wojcieszak.

Podsumowanie konkursu odbyło się 11.05.2023 r. w przedszkolu w Bratucicach. Wszystkich zaproszonych gości: Wójta Gminy Rzezawa oraz laureatów wraz z opiekunami przywitała Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce – Pani Bogusława Janik. Laureaci konkursu oraz wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe wręczone przez Wójta Gminy – Pana Mariusza Paleja i Panią Dyrektor Bogusławę Janik. Przebieg całego spotkania uświetnił śpiew z układem tanecznym w wykonaniu dzieci z grupy „Jagódki” i „Skrzaty”. Jury nagrodziło i wyróżniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria I: dzieci w wieku 3 – 4 lat

I miejsce Magdalena Klimek – przedszkole w Bratucicach
II miejsce Oliwia Baran – przedszkole w Rzezawie
III miejsce Antonina Rakoczy – przedszkole w Rzezawie

Kategoria II: dzieci w wieku 5 – 6 lat

I miejsce Anna Polowiec – przedszkole w Bratucicach
II miejsce Łucja Szczupak – przedszkole w Jodłówce
III miejsce Nina Łazarz – przedszkole w Jodłówce

Wyróżnienia:

Zofia Schoebesberger – przedszkole w Borku
Nadia Pałka – przedszkole w Bratucicach
Emil Ćwioro – przedszkole w Dąbrówce

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 8 maja, „Skrzaty” i „Jagódki” miały niezwykłą okazję zwiedzenia wystawy niepowtarzalnych lalek zorganizowanej w świetlicy wiejskiej w Bratucicach.  Właścicielką pokaźnej, prawie 4 tysięcznej kolekcji jest mieszkanka Bratucic – pani Joanna Banach-Janicka. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem imponującej ekspozycji. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Nasze przedszkole bierze udział w akcji charytatywnej „Zakręć się z Antosiem”, której celem jest zebranie jak największej ilości plastikowych zakrętek dla małego  mieszkańca Bratucic. Wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami z ochotą odpowiedzieli na apel OSP Bratucice. Życzymy dzielnemu Antosiowi i jego Rodzicom dużo zdrowia i wytrwałości w chorobie.

28 kwietnia odwiedził nas Iluzjonista, który zabrał dzieci do swojego świata humoru i dobrej zabawy;-). Magiczne sztuczki z pojawiającymi się i znikającymi przedmiotami wywoływały na twarzach przedszkolaków radość i zachwyt. Dzieci dzielnie i niezawodnie towarzyszyły naszemu gościowi w popisach na scenie. Głośne brawa i salwy śmiechu były dowodem uznania dla naszego niecodziennego gościa a dobre humory towarzyszyły dzieciom już do końca dnia ;-).

W dniach od 17-21 kwietnia 2023r. w przedszkolu został realizowany projekt edukacyjny ” Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. Dzięki programowi edukacyjnemu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dzieci poznały zasady dbania o środowisko naturalne, sposoby aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczyły się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznały podstawowe zasady oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały zadania, prace plastyczne związane z projektem. Na zakończenie projektu w ramach „Dnia Ziemi” wspólnie posadziliśmy drzewko w ogrodzie obok przedszkola.

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!
Zimę pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci poznały stary zwyczaj topienia Marzanny oraz wspólnie wykonały „Marzannę – kukłę będącą wyobrażeniem zimy”.
Mimo wielu zabaw najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście do ogrodu, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie trzymając w ręku „Marzannę”.

Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Dnia 13.03.2023r. przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantami. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń . Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Zostały również przedstawione i przećwiczone zasady właściwego zachowania się podczas ataku psa. Pan policjant wyjaśniał reguły właściwego zachowania w pobliżu psa i sposobu podchodzenia do niego. Dzieci wysłuchały policyjnych rad. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Policjanci przypomnieli dzieciom numery alarmowe i objaśnili w jakich sytuacjach i w jaki sposób wzywać pomoc.
Dzieci chętnie wysłuchały opowiadań o codziennej pracy policjanta. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie panowie policjanci wręczyli wszystkim dzieciom odblaski. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie , przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego przedszkolaki wręczyły naszym gościom upominek- własnoręcznie wykonane prace plastyczne.
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, to spotkanie oraz treści przekazane na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

Do góry