Aktualności


16 maja Nasze przedszkole odwiedziła pani Aneta Pokrzywka z Biblioteki w Buczkowie. Pani bibliotekarka przyniosła ze sobą teatrzyk „kamishibay” i przedstawiła dzieciom bajkę pt.: „Calineczka”. Dzieci w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki. Bibliotekarka zapraszała dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Pani Aneta zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała przedszkolaków do czytania książek. Dzieci w trakcie spotkania odpowiadały na zadawane pytania, dotyczące wysłuchanej bajki.
To było bardzo miłe spotkanie!

Dziękujemy❤️

Dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły tegoroczne święta majowe: Święto Pracy, Dzień Flagi Narodowej oraz Święto Konstytucji. Przedszkolaki zapoznały się z historią naszego kraju oglądając filmy edukacyjne, słuchając legend oraz biorąc udział w zabawach dydaktycznych. Wszystkie dzieci pięknie prezentowały się w czerwono-białych strojach idąc pochodem z flagami po okolicach naszej miejscowości.

22 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. W tym czasie u Jagódek i Skrzatów odbywały się zabawy dydaktyczne i badawcze, projekcje filmów edukacyjnych, zajęcia plastyczne których celem było promowanie postaw proekologicznych oraz rozbudzanie w dzieciach wrażliwości na otaczającą nas naturę.

2 kwietnia rozmawialiśmy o osobach w spektrum autyzmu, które rozwijają się w nieco inny sposób niż większość ludzi ale tak samo jak my potrzebują akceptacji, wsparcia i miłości.  Porozmawialiśmy o bohaterze książki pt. „Doskonały projekt – książka o autyźmie”‚ i dostrzegliśmy jego trudności jak również specjalne super moce. Obejrzeliśmy także krótki film edukacyjny wyjaśniający specyfikę funkcjonowania w spektrum. Na koniec Skrzaty i Jagódki wykonały wspólną pracę plastyczną w kształcie serca.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 9 milionów dzieci. Na początku kwietnia nasze dzieci z przedszkola również wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których dzieci nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii i dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu.

 

KONKURS PLASTYCZNY „WIELKANOCNE JAJKO” ROZSTRZYGNIĘTY!

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego „Wielkanocne jajko” zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dąbrówce – Oddziały Przedszkolne w Bratucicach w marcu 2024 r. Do udziału w konkursie zaproszono wszystkie dzieci z przedszkola wraz z rodzicami, a zadanie konkursowe polegało na wykonaniu jajka wielkanocnego w formie płaskiej w formacie A3 lub A4. Głównymi celami konkursu było: rozwijanie kreatywności i talentów, kształtowanie wyobraźni i aktywności twórczej, rozwijanie sprawności manualnej, wyzwolenie chęci do działania, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz wzbogacanie doświadczeń dzieci dotyczących Świąt Wielkanocnych.

Na konkurs wpłynęło 26 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykazały się niezwykłą kreatywnością.

Prace konkursowe oceniała specjalnie powołana komisja w składzie:

Pani Jadwiga Trzaska – nauczycielka plastyki,

Pani Aneta Kułak – psycholog,

Pani Beata Pieprzyk-Łopata – pedagog.

Komisja brała pod uwagę: interpretację tematu, pomysłowość, wkład pracy dziecka i estetykę wykonania.

Podsumowanie konkursu odbyło się 27.03.2024 r. w przedszkolu w Bratucicach.

Jury nagrodziło i wyróżniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

 

Kategoria I: dzieci w wieku 3-4 lat

I miejsce: Gabriela Twardowski

II miejsce: Adam Dziadowiec

III miejsce: Maja Sowa

Wyróżnienie: Anastazja Płaneta

 

Kategoria II: dzieci w wieku 5-6 lat

I miejsce: Karol Wojewoda

II miejsce: Anna Marzec

III miejsce: Bartosz Pałka

Wyróżnienie: Jakub Urbański

 

Dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursu oraz wyróżnionym dzieciom wręczyła Wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce – Pani Maria Kosińska. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz upominki.

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy.

Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za udział w konkursie i wielkie zaangażowanie, gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych owocnych osiągnięć artystycznych.

 

22 marca wybraliśmy się do Oratorium Św. Kingi w Bochni na spektakl pt. „Domek z piernika-bajka o dobrym wychowaniu” w wykonaniu teatru z Kielc. Był to spektakl interaktywny, w którym dzieci mogły wziąć czynny udział. Z przesłania bajki mogliśmy wynieść przesłanie, że warto żyć w harmonii z przyrodą oraz  dbać o środowisko naturalne.

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Weź śniegi i lody, wynoś się do wody!;-)”

21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola brały udział w uroczystym pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny. Dzień ten był dobrą okazją by zapoznać nasze przedszkolaki z polskimi  tradycjami ludowymi. Dzieci z radością zabrały się do przygotowania i upiększenia zimowej panny – Marzanny, by następnie wyruszyć z nią w wiosennym korowodzie nucąc radosne, wiosenne  piosenki. Następnie zaprosiliśmy Marzannę do zabaw integracyjnych w ogrodzie przedszkolnym.

4 marca obchodziliśmy w przedszkolu święto znanych, prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy ,,wykopalisk” dzięki którym zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Obejrzeliśmy film edukacyjny przedstawiający historię dinozaurów, ich cechy i gatunki. Przedszkolaki przeprowadziły eksperyment z wulkanem co sprawiło im największą radość.

Do góry