100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

https://www.youtube.com/watch?v=BXBi662_rjM

 

Św. Jan Paweł II – Karol Wojtyła – jest uważany za najwybitniejszego Polaka w historii naszego narodu. Jego działalność jako papieża zostanie zapamiętana na długie stulecia, a jego nauczanie inspiruje i będzie inspirować kolejne pokolenia, nie tylko Polaków.

Szczególnie godne podkreślenia są  zasługi polskiego papieża w szerzeniu na świecie pokoju i obrony tradycyjnych wartości Kościoła, takich jak rodzina, wolność jednostki, godność człowieka czy prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja  1920 r. w Wadowicach. W młodym wieku stracił brata i rodziców. Studia przerwał mu wybuch II wojny światowej Po jej zakończeniu został księdzem, a następnie biskupem krakowskim, arcybiskupem i kardynałem. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II i wprowadzaniu w Polsce jego postanowień.

W 1978 r. został wybrany na papieża – jako pierwszy w historii Polak. Jego pontyfikat był niezwykle energiczny i pełen nowych inicjatyw, takich jak Światowe Dni Młodzieży czy liczne pielgrzymki po świecie.

Jan Paweł II zmarł po ciężkiej chorobie 2 kwietnia 2005 r., a jego śmierć i pogrzeb spowodowały poruszenie na całym świecie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1T_U9HFrUKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *